Porcelán: jeho křehká krása přitahuje snad každého. Víte ale, jak se vyrábí?


Stejně, jako je tomu u papíru a střelného prachu, i porcelán patří mezi vynálezy pocházející z Číny. Některé porcelánové nádoby můžeme datovat již do doby 1000 let před Kristem! Samozřejmě se zde ale nebavíme o zdobeném starožitném porcelánu, který potěší oko každého sběratele.

Zabralo to několik století, než se jeho výroba vyvinula natok, abychom se nyní mohli koukat na různobarevné porcelánové produkty, jako jsou hrníčky, talířky, servisy, vázy a sošky. V dnešní době je seženete téměř všude a starožitnictví Antikart není výjimkou. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jak se porcelán vlastně vyrábí?

Výroba porcelánu

Nejdůležitější surovinou k výrobě je kaolin. Tento název si hmota získala dle místa Kao-Ling (v překladu „vysoký kopec), kde bylo jeho bohaté naleziště. Není proto divu, že právě Čína s výrobou porcelánu přišla jako první.

Kaolin se míchá s křemenem a živcem, případně s mramorem či křídou. S hmotou se dále pracuje různě, a to na základě toho, zda je připravená plastická nebo licí hmota. K práci s plastickou hmotou se používá modelářský kruh, pomocí kterého se modeluje požadovaný tvar. Licí, neboli tekutá hmota, se používá k výrobě složitějších kousků. K tomu jsou zapotřebí různé formy, do kterých se tekutý porcelán vlévá.

Jakmile jsou tyto polotovary vytvarovány a následně vysušeny a upraveny, procházejí prvním výpalem o teplotě přesahující 900 °C. Než dojde k druhému výpalu, který probíhá při teplotě 1400 °C, jsou výrobky glazurovány a díky tomu získávají sklovitý vzhled. Na řadu přichází zdobení, ke kterému se používají různé barvy a kovy. I poté putují porcelánové výrobky zpět do pece.

Dlouhá cesta z rodné Číny

Po dlouhá staletí byl porcelán výhradním vynálezem Číny. Přijít na to, jak porcelán vyrobit, vrtalo hlavou celé Evropě. Mezi první, kteří na postup přišli, patří Ehrenfried Walther von Tschirnhaus a Johann Friedrich Böttger. Výrobu započali v Míšni na samotném počátku 18. století. A právě díky nim se těšíme dodnes velmi oblíbenému míšenskému porcelánu.

Dalšími zeměmi, které začaly v 18. století objevovat tajemství výroby porcelánu, byly Německo, Švýcarsko, Francie, Anglie a v roce 1792 se prvním českým porcelánem mohly pochlubit i Čechy.