Jak správně vybrat křovinořez?


Každý majitel zahrady nám dá jistě zapravdu, že křovinořez a sekačka patří k základní výbavě pro údržbu. Křovinořez je k nezaplacení při údržbě travnatých ploch, které jsou mnohdy zaplevelené nebo dokonce zarostlé náletovými dřevinami.

Mnoho lidí si bohužel plete křovinořez s vyžínačem. Je mezi nimi ovšem zásadní rozdíl. S křovinořezem se můžeme dostat do těžko dostupných míst, vyžínač naproti tomu slouží pouze k dolazení detailů, které se nepovedli doladit sekačkou.

Pokud budeme uvažovat o vhodném motoru pro křovinořez, je nutné uvažovat nad způsobem a četností využití křovinořezu. Elektrický křovinořez je nejlevnější variantou, nicméně je omezen na dostupnost ke zdroji elektrické energie. Kompromisem může být o něco dražší akumulátorový křovinořez, kde nejsme omezeni délkou elektrického kabelu. Nejvýkonnějším křovinořezem je bezesporu benzínový. Zde je nutno ale počítat s vyšší pořizovací cennou.

Křovinořez Stihl

Křovinořez Stihl

Při výběru křovinořezu také volte správnou rukojeť, vybírat budete mezi bike a držadlem. Práse s rukojetí bike je pohodlnější. Tyto rukojeti jsou většinou vybaveny popruhem, je tak usnadněna manipulace s tímto křovinořezem.

Výkon křovinořezu

Výkony křovinořezů se pohybují mezi 0,65 kW až 3 kW. Obecně platí pravidlo, že čím nižší výkon, tím je práce s křovinořezem namáhavější.

Váha křovinořezu

Při výběru křovinořezu také nezapomeňte na důležitý parametr a to je váha. Můžete počítat se standardem o 5 kg, profesionální křovinořezy mohou však vážit až 10 Kg.

Štítky: ,