Jak se správně starat o stálezelené rostliny?


Při zařizování domácnosti bychom měli myslet hlavně na to, ať se v našem domě cítíme dobře a příjemně. K tomu, abychom dosáhli příjemného bydlení, nám pomohou pokojové rostliny, které jsou skutečně běžnou součástí našich domácností. Pokud nemáte ve své domácnosti stálezelené rostliny, je třeba, abyste si je dokoupili, protože jenom pokojovky dělají z domu domov.

Mnoho lidí se vyhýbá koupi pokojových rostlin, protože si myslí, že se o ně neumí starat, ale to je lež. V současné době se o pokojové rostliny může starat skutečně každý – jenom to chce vědět, jaké rostliny se vyplatí koupit a jaké nikoliv.

Jestliže se řadíte do skupiny „zahradník amatér“, měli byste si pořídit stálezelené rostlinky, které jsou skutečně lehké na péči. Nevyžadují nic speciálního, žijí si svým vlastním životem. K těmto rostlinkám se řadí například velice známý zamioculcas, neboli zazík, kterého známe hlavně díky lesklým lístkům a velice pevným stonkům. Dále se do této skupiny řadí sukulenty, k nimž se řadí i kaktusy nebo velice léčivá rostlinka aloe vera, nebo taky dracena či monstera.

Skutečně takových druhů je mnoho, proto si pojďme hromadně říct, jak se o takové rostlinky máme starat.

Kdy je máme zalévat?

Co se týče zálivky, neměli by se přelévat. Raději ať mají hlínu sušší než úplně mokrou. Stálezelené rostlinky se zalévají jednou týdně, ale pokud na ně zapomenete, klidně je zalijte za týden a půl nebo za čtrnáct dní. Nemají rády špatný vzduch, proto pokud je máte v ložnici, vždy pravidelně větrejte.

Nicméně co se ještě zalévání týče, dbejte konkrétně na kropení. Jelikož se jedná o stálezelené rostlinky, tedy nemají květy, měli byste sáhnout právě po rozprašovači, protože ten jim naprosto skvěle prospívá. Listy se tak krásně zbaví veškerého prachu, proto s kropením nedělejte drahoty.

Na jaké místo mám rostliny dát?

Co se týče místa, stálezelené rostlinky vydrží takřka všude. Nemají rády přímé sluneční světlo, ale jestliže si je necháte na okenním parapetu, kde v oknech máte žaluzie, nic se nestane. Nejlépe je jim v polostínu, ale vydrží i v rozích místnosti. Nedoporučujeme vysazovat na zahradu, tyto rostlinky mají rádi pokojíčky.