Jak ošetřit staré ovocné stromky?


Žádná zahrada není jenom o květinách a krásných, rozkvétajících keřích. Je také o stromech, o které se musíme starat nejen během teplých ročních období, ale také během zimy, když zbytek zahrady spí. Stromy totiž s oblibou napadají škůdci a choroby, které následně mohou zabraňovat bohaté úrodě. Zatímco někteří lidé vysazují na svou zahradu stromky nové, někteří lidé mají na své zahradě starší ovocné stromy, o které se však musí starat s větší pečlivostí a opatrností. Pokud máte na zahradě více starších stromů, poradíme vám, jak se o takové stromky starat.

Jak jsme zmínili, stromky, zejména tedy ovocné stromy, jsou nedílnou součástí našich zahrad. A jak jsme také zmínili, zatímco někteří mají na zahradě hromadu ovocných mladých stromů, jiní se starají o starší jedince, kteří však stále plodí a plodí skvělé druhy ovoce, na nichž si smlsne celá rodina.

Upravujeme starší stromy

Kromě toho, že musíme i starší stromy chránit před chorobami a škůdci, musíme se také snažit o to, aby dobře rostly. Nabízí se otázka, jak starší ovocné stromy upravovat? Volit řez s pomocí zahradní techniky nebo raději máme nechat strom, aby se sám vyvíjel?

Dnes se lidé pouští hlavně do řezu, tedy do první možnosti. Vezmou si zahradní nůžky na větve nebo jiné zahradní nářadí a provedou řez na starších ovocných stromech. Důvodem tak vysoké oblíbenosti řezu je to, že po řezu se strom dožívá delšího věku. Navíc je strom stabilnější, je odolnější vůči případnému rozlámání.

Důležitý je už výchovný řez v mládí, díky kterému se může předcházet problémům v budoucnu. Nicméně i v pozdějším věku stromu na pravidelný řez nezapomínejte, aby vám strom opravdu dlouho vydržel a aby opravdu dlouhou dělal parádu.

Zamezíte problémům, které vedou k zániku stromu

Pokud budete staré ovocné stromky ošetřovat pravidelným řezem, předejdete tak problémům, které vedou k zániku stromu jako takového. Předejdete například postupnému chřadnutí z důvodu nízké intenzity fotosyntézy nebo předejdete mechanické nestabilitě.