I v nadcházejícím parném létě se můžeme cítit dobře


Jakým zázrakem? Třeba tím, že si prostě vlezeme do našeho zahradního bazénu, který nás báječně osvěží a zchladí náš krevní oběh. Díky tomu se budeme po relaxu v bazénu cítit, jakoby teplota okolního vzduchu byla alespoň o pět stupňů nižší, než když jsme do bazénu lezli.

Že na zahradě ještě bazén nemáte? Tak si s námi projděte základní typologii bazénů, ať víte, jaký si vybrat a kde pak strávit horké letní chvilky.

Zapuštěné bazény

Ty nejdražší a nejnáročnější bazény, co se pořízení a údržby týká, jsou bazény zapuštěné v zemi, tedy jejich dno je pod úrovní terénu. Bazén může být postaven z mnoha druhů materiálů a podle toho mít různé vlastnosti. Ta nejzákladnější ale zůstává u všech zapuštěných bazénů stejná: velmi vysoká cena – jak pořízení, tak následného provozu. Jedná se o desítky, spíše stovky tisíc na pořízení a další desítky tisíc na provoz a údržbu. A také na vyhřívání.

Takže o prázdninový relax až tolik nejde, tady už je potřeba žít bazénový životní styl. Výběr zapuštěných bazénů, jejich tvaru, hloubky a materiálů je velký. Tyto bazény se dělají hluboké nejčastěji 90 – 120 cm, ve tvaru čtverce, obdélníku, kruhu i oválu. Umístění takového bazénu by mělo splynout s celkovým rázem zahrady a hlavně by mělo být pohodlné pro vás, ať do něj půjdete rovnou z domu anebo ze zahrady.

Důležité je pamatovat i na okolí bazénu, které podpoří příležitosti k relaxování a hlavně usnadní sebeobsluhu hlavně při vylézání z bazénu. Dalším důležitým prvkem v případě zapuštěných bazénů je bezpečnost, zejména dětí. Vždy je potřeba si rozmyslet, jak hlavně malým dětem zabráníme, aby do bazénu šly bez našeho vědomí, nebo jak zabráníme nechtěnému pádu do něj.

Z čeho lze vybudovat zapuštěné bazény? Ty mohou být plechové, nerezové, betonové, fóliové, keramické, případně s použitím skleněné mozaiky. Základem všech zapuštěných bazénů však zůstává beton. Všechny použité povrchové materiály jsou se speciální úpravou, která odolává korozi, chemickým látkám pro úpravu vody, UV záření i působení mikroorganismů.

Financování bazénů pomocí nebankovní půjčky

Financování bazénů pomocí nebankovní půjčky

TIP: Financování stavby bazénu můžete také prostřednictvím nebankovní půjčky v akciové nabídce – tzv. první půjčky zdarma. Pokud požádáte o tuto půjčku určitě vám nepokryje veškeré náklady, ale pomůže ve financování a přece nic navíc za ni nezaplatíte!

Nadzemní fóliové bazény

Levnější variantou jsou nadzemní fóliové bazény s podpůrnou, tzv. nosnou konstrukcí. Jde o bazény, které mohou být poměrně velké plochou i hloubkou (90 – 120 cm). Oproti zapuštěným bazénům mají několik výhod: jsou výrazně levnější, lépe se prohřívají, přístup do nich není pro malé děti tak jednoduchý (když nezapomeneme vyndat schůdky), proto i jejich bezpečnost je vyšší.

Součástí bazénů bývají samozřejmě přístupové schůdky, většinou i vodní filtrace. Lze dokoupit jakékoliv bazénové doplňky, včetně ohřevu.

Umístění bazénu na zahradě je trošku náročnější, ale lze to zvládnout i svépomocí. Pokud si netroufáte, pomůže ten prodejce, který nabízí i možnost montáže a instruktáže pro používání. Bazén musí stát na zcela rovném povrchu, nejlépe vysypaném pískem. Pak je důležití geotermální textilie, která zabrání únikům tepla přes dno bazénu. Nejnáročnější je správné rozměření a uložení fólie.

Bazén díky opěrné konstrukci může na zahradě zůstat celoročně, na zimu se jen vypustí část vody a samozřejmě se překryje povrch bazénu. Před letním koupáním se musí bazén důkladně vyčistit, zcela vypustit a dezinfikovat.

U nadzemních fóliových bazénů uvádějí výrobci životnost v průměru 5 let na fólii a 15 let na konstrukci. Pořizovací náklady jsou v desítkách tisíc, výjimečně to bývá i méně.

Nafukovací bazény

Zde se jedná o dva základní modely bazénů – jednak zcela malé, s několika nafukovacími límci a určení zejména pro malé děti. Druhým typem nafukovacích bazénů jsou bazény s nafukovacím límcem umístěným nahoře. Zbylý tvar bazénu je mírně kónický, směrem dolů se rozšiřuje, aby voda byla v bazénu držena právě horním nafukovacím límcem.

Bazény určené pro nejmenší děti jsou měkké právě proto, že nafukujeme několik límců. Případně můžeme nafouknout jen jeden a dítěti tak vyrobit vlastně jen brouzdaliště, kde se může pohybovat samo, my můžeme zůstat i ve větší vzdálenosti a od něj a průběžně na něj dohlížet.

Ale pamatujme, že v takovém bazénku vodu nijak chemicky neupravujeme, proto poměrně brzy klouže – respektive klouže dno tohoto bazénku. Dno je tedy potřeba denně vytírat a vodu denně měnit.

Co se týká nafukovacích bazénů s jedním límcem, určených starším dětem a dospělým, jde ve spojení se silným a kvalitním materiálem o velmi důmyslný vynález. Ten umožnuje umístit si na zahradu a využívat i poměrně velkoobjemový bazén, ale přesto nafukovací a hlavně levný. Do bazénu bývá jednodušší přístup (proto opět pozor s menšími dětmi), péče o něj také není příliš nákladná. A pokud využijeme solární ohřev, budeme mít bazén teplý poměrně dlouho.

Montáž takového bazénu je zcela jednoduchá, náročné je pouze vymyslet a realizovat vhodnou podložku pod něj. To znamená rovný terén a izolaci pod bazén. Pak se bazén rozloží, nafoukneme horní nosný prstenec a můžeme napouštět. Bazén bude během natékání vody sám „růst“. Na podzim bazén vypustíme, vyčistíme, vysušíme a sklidíme – uložíme pro další léto.

Pokud se k bazénu chováme dobře, může vydržet několik let. Obecně má kratší životnost, než bazény s nosnou konstrukcí, ale jeho pořizovací náklady jsou výrazně nižší – v řádu několika málo tisíc. Menší modely i v několika stovkách. U dražších modelů jsou součástí ceny i schůdky a filtrace.

Že tohle léto bazén už koupit nestihnete?

Nezapomeťe na kvalitní úrazové pojištění

Nezapomeťe na kvalitní úrazové pojištění

Minimálně ten nafukovací si rozhodně pořídit zvládnete. Ráno koupíte a odpoledne už se můžete koupat (pokud vám tedy nebude vadit chladnější voda – její ohřev trvá minimálně jeden den).

Že jste zaplatili dovolenou, dětem tábor a v současnosti vám nezbývá ani těch pár tisíc na nafukovací bazén? To také není překážkou. Můžete nakoupit na splátky anebo si vzít menší půjčku, která vám přistane ihned na účet. Z následující výplaty budete mít splaceno.

Úrazům někdy zabránit nejde

Ať se snažíte, jak snažíte, někdy letnímu úrazu prostě nezabráníte. Stačí uklouznout na dlažbě okolo zapuštěného bazénu nebo prostě jen mizerně došlápnout při vystupování z toho fóliového. Abyste zmírnili finanční následky úrazu, je vhodné se poohlédnout po úrazovém pojištění. Na internetu jsou k dispozici užitečná srovnání úrazového pojištění.

Před koupí a instalací bazénu zvažte několik věcí

Jednak potřebujete být rozhodnutí, co od bazénu čekáte. Pokud ještě nemáte zkušenosti, začněte bazénem nafukovacím. Ověříte si i možnost umístění bazénu na zahradě ve vztahu k okolí – sousedé, okolní vysoké stromy či keře (padající okvětí, pyl, listy), stín a podobně.

Vyzkoušíte si nejen místo, kam bazén instalujete, ale i ostatní záležitosti, například údržbu vody a nutnost úprav i údržby okolí bazénu. Zjistíte také, jak účinný je solární ohřev vody, jak funguje filtrace a jaká chemie má v bazénu smysl. A přitom budou pořizovací náklady na první bazénovou investici nízké.

A až se trošku otrkáte, můžete jít třeba do toho fóliového nebo dokonce zapuštěného.

Pokud ještě stále přemýšlíte jaký typ bazénu by byl pro vás vhodný, doporučujeme pro více inspiraci si prohlédnout aktuální OBI leták a Hornbach leták. Získáte nejen přehled o aktuálních nabídkách ale i o výhodných cenách!