Hypotéky zdražují. Využijte delší fixace


Česká národní banka v roce 2017 zvedla své sazby dvakrát, naposledy to bylo na začátku listopadu. Přičemž základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení úvěrů, stoupla na 0,5 procent. Další růst sazeb se zřejmě bude ještě dít a sazby by měly stoupnout v průběhu tří let kolem 3 %. Z tohoto důvodu se proto zájemcům o hypotéky vyplatí sjednat v bance delší fixace úrokových sazeb.

Doba, kdy se dala pořídit hypotéka levně je už pryč. Při sjednávání hypotéky v dnešní době, by lidé měli uvažovat o fixaci na co nejdelší dobu. I když úroky na hypotékách rostou, jsou stále na velmi nízké úrovni. Získat ji není už tak jednoduché, jako tomu bylo v minulých letech, není to však nic nemožného. Banky jsou opatrné při posouzení bonity žadatelů, ale úvěry na bydlení jsou stále jejich vlajkovým produktem.

Jak hypotéku získat?

Každá banka pečlivě prozkoumá vaše příjmy i výdaje, čímž se ujistí, že vy budete mít dostatek prostředků na splácení. Pokud žádáte o hypotéku je rovněž nutné, abyste měli našetřenou určitou část ceny nemovitosti, minimálně 10 %. Pokud tuto částku nemáte, nemusíte zoufat a proberte svou vizi s bankou. Hypoteční specialista vám spočítá předběžnou kalkulaci vámi požadované hypotéky, a to včetně základního posouzení vašich příjmů. Při své žádosti musíte doložit příjem za poslední 3 měsíce a do bonity se započítávají pouze pravidelné příjmy. Což znamená, že například brigády se nijak nezohledňují. Jestliže jste OSVČ musíte doložit i daňové přiznání, většinou za poslední rok. Nemáte – li dostatečnou hotovost, můžete ručit například jiným majetkem. Lze využít možnost ručení jiným majetkem, například nemovitostí rodičů nebo jiných příbuzných.

Můžete použít hypoteční kalkulačku

S vypočítáním hypotéky před návštěvou banky vám může pomoci hypoteční kalkulačka, musíte si však uvědomit, že se jedná o orientační částku. Ale i tak vám to určitě pomůže.