5 tipů, jak správně uchovávat doma šperky


Lidé se už od nepaměti rádi zdobili. Blyštivými zlatými kroužky, náušnicemi a knoflíky vyjadřovali svůj společenský status, svoje umístění ve světě a velikost majetku. Naštěstí ty časy, kdy si propracované šperky zdobené broušenými barevnými kameny mohli dovolit jen ti nejbohatší, jsou již dávno za námi. Dnes si snad každá žena může udělat radost stříbrným řetízkem s jantarovým nebo olivínovým přívěskem a každý muž se kromě zásnubního prstene té správné velikosti, designu a drahého kovu nechá oslnit i půvabem manžetových knoflíčků ze zlata žluté, růžové nebo bílé barvy. Jenže vlastnění klenotů s sebou mimo spousty potěšení, rozzářených očí a šťastných úsměvů nese i pár povinností.

Chcete-li, aby vaše s láskou vybírané snubní prstýnky nebo drahocenný medailonek s kadeří vašeho děťátka z prvního stříhání byl stále krásný a abyste ho nemuseli, kdykoliv po něm zatoužíte, hledat celé ráno a nakonec stejně odejít s nepořízenou, dodržujte pár níže uvedených rad.

1. Nenechávejte šperky v koupelně, na kuchyňské lince a v podstatě nikde jen tak ležet. Vlhké prostředí drahým kovům škodí, navíc hrozí, že neopatrným pohybem vaše oblíbená náušnice nebo prstýnek skončí ve výlevce, odkud je už nikdy nevylovíte.
2. Neodkládejte náhrdelníky, náramky, prsteny a náušnice na jednu hromádku. Jemný řetízek s přívěskem ze zlata či zdobený modravým topazem, žlutým citrínem nebo hřejivým jantarem se snadno zamotá mezi puzetky a afro háčky náušnic a v ranním spěchu ho ve snaze rychle vymotat z chumlu oblíbených ozdob lehce přetrhnete. Navíc se drahý kov třením odírá a drahokamy ztrácejí lesk. Nenápadně na ně také číhá nebezpečí vyviklání a vypadnutí.
3. Nevyhazujte originální krabičky. Schovejte si krabičku, ve které jste granátový náramek, tanzanitové náušničky nebo onyxové manžetové knoflíčky dostali. Každému šperku nejvíce svědčí jeho vlastní ubytování a seriózní klenotník vám nový kousek do sbírky neprodá v igelitovém sáčku. Sametové váčky nebo vystlané krabičky šperk udržují v té nejlepší kondici.
4. Vyčleňte si doma prostor, ve kterém budete svoje poklady skladovat. Pokud nevlastníte diamantové platinové klenoty za desítky tisíc, nemusíte si pořizovat zrovna trezor nebo bezpečnostní schránku v bance. Stačí mělká zásuvka, do které krabičky se zlatými náušnicemi, stříbrnými prstýnky i opálovými přívěsky jednoduše vyskládáte. Dle potřeby pak jen najisto sáhnete a voilà, z obyčejného outfitu je jedinečný!
5. Pořiďte si šperkovnici. Tu lze pokládat asi za nejefektivnější řešení, jak doma skladovat šperky a poskytnout jim i sobě co největší komfort. V jednotlivých přihrádkách se neztratíte a rovnou vidíte, kde který tenisový náramek i perličková náušnice odpočívá. Promyšlené úložiště pojme velké množství vašich lesklých přátel. Vzhledem k tomu, že se šperkovnice dají sehnat v různých starožitných i moderních designech, uděláte službu nejen své sbírce stříbrných i zlatých náušnic, které se už nikdy nebudou bezprizorně povalovat nebezpečně blízko odpadu ve sprše, ale potěšíte dokonce i svůj domov, neboť si do interiéru pořídíte zajímavý a neotřelý doplněk.